Jubii! Jorn vil gerne lege med os på Lørdag, så der er tre spillere. Det er fedt, for så kan dværgen med hukommelsestab komme i spil.
Det er dog ikke sikkert det er Jorn der kommer til at spille dværgen. Det må spillerne selv finde ud af. Men et er sikkert:
Spiller A skal lave en dværg med hukommelsestab, Spiller B skal lave en student, der hedder von Holzenburg til efternavn og Spiller C skal lave en aldelig, der også hedder von Holzenburg. Derudover skal Spiller B og C lave en ekstra spilperson, nemlig den aldeliges barndomsven (spillet af Spiller B) og studentens følgesven (spillet af Spiller C).
Tre spillere og fem spilpersoner i alt, det er godt det er så hyggeligt at lave spilpersoner i Warhammer.